DUYURU

Kadın Hastalıkları, Doğum, Perinatoloji, Neonatoloji ve Genetik uzmanlarının dikkatine... 14.WCPM kongresi ve TJOD'in uygun olmayan yaklaşımı...

DUYURU

Kadın Hastalıkları veDoğum, Perinatoloji, Neonatoloji ve Genetik uzmanlarının dikkatine,

Uzun emekler ve başvurular sonrası 2017 yılında İstanbul’da yapılması kabul ettirilen 13.Dünya Perinatal Tıp Kongresi (WCPM) o dönemde ülkemizde vuku bulan terör olayları nedeni ile 2019 yılının 24-27 Nisan tarihleri arasına ertelenmiş ve kamuoyuna duyurulmuştu. Türkiye’nin ekonomisine, tanıtımına, Perinatoloji biliminin gelişmesine büyük katkı sağlayabilecek uluslararası bir toplantının bu şekilde ertelenmesi gerek içeride gerekse dışarıda herkesin üzülmesine neden olmuştur.  Yeniden organize edilen bu kongrenin hazırlıklarına bu sefer 3 yıl önceden başlanmış ve kamuoyuna tekrar duyurulmuştur.

14.WCPM kongresinin broşürleri Mayıs 2018’de yapılan TJOD kongresi sırasında kongre çantasının içinde de yer aldığı halde, anlaşılmayan bir şekilde TJOD yönetimi 2019 yılında kendi kongresini tam da aynı tarihte yapacağını ilan etmiştir. Ulusal hekim ve endüstri katılımını büyük oranda etkileyebilecek bu tarih aralığı, yapılan tüm uyarı ve ricalara rağmen başka bir aya kaydırılmamış ve ülkemize uluslararası alanda hizmet edecek bir bilimsel platform tüm prestiji, organizasyonu ve emeğine saygı gösterilmeyerek ertelenmeye zorlanmıştır.

İkinci defa tarihi değiştirilmek zorunda kalınan 14.WCPM kongresi 11-14 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da düzenlenecektir. Gerek ülke tanıtımına katkısı gerekse uluslararası kongrelere katılmakta zorlanan, çalışmalarını bu gibi platformlarda sunamayan ilgili branş hekimlerine büyük kolaylık sağlayacak olan bu organizasyonu, ulusal katılımcıları da ikilemde bırakmayacak şekilde desteklemek tüm derneklerimizden beklentimizdir.

Saygı ile duyurulur.

Perinatoloji Yönetim Kurulu adına
Prof.Dr.Murat Yayla